středa 23. prosince 2015

“respect for life“ ve Forky´s

Nedávno jsem četla článek, že Praha má nejvyšší hustotu veganských restaurací. Ačkoli je to pozitivní zpráva, všichni víme, že kvantita ještě nic neznamená. Podle šéfredaktorky časopisu Gurmet je totiž Brno gastronomicky mnohem zajímavější. Veganské možnosti opomněla, a tak ji s dovolením doplním. V Brně se v poslední době roztrhl pytel s rostlinnou stravou a vznikají tady vskutku jedinečné koncepty. Na blogu už si můžete přečíst rozhovor s majitelkou Charakter bakery&Coffee shop. Tentokrát vám chci stručně představit Forky´s bistro, kterého jsem se stala maličkou součástí a občas tam pletu vaše objednávky. A teď mi nebudete věřit, že přesto zůstávám objektivní a sdílím své pocity hned z první návštěvy, kdy jsem byla prostě jen zákazník. Vypovídající je ostatně to, že po dvou měsících zkušebního provozu se bistro umístilo na druhém místě v anketě o nejlepší veganskou restauraci v Brně.

Forky´s burgery už si stihly vybudovat slušnou fanouškovskou základnu. Lidé se ale vrací třeba taky na Thai red curry nebo vietnamský pokrm Bum bo nam bo, který jestli se vám podařil sníst celý na posezení, tak mi dejte vědět. Celiaci ocení například bezlepkové meetballs, které konkurují IKEA verzi.


Kromě jídla ale často přiláká i náhodné kolemjdoucí samotné prostředí, které se podle mého odlišuje od většiny restaurací a bister. Především od těch, kde se můžete stravovat s respektem ke všemu živému. Možná to máte jinak, ale já se nevrátím do prostředí, kde se necítím dobře, ať už tam vaří jakkoli.  A opravdu mě nebaví, že tolik vegan restaurací musí zavánět náboženstvím nebo orientem, ve vzduchu jsou čáry máry a bůh ví co ještě. Obzvlášť, když chci ukazovat, že nejsem součástí nějaké sekty a že kromě ostatních přínosů jde o chutnou stravu, zdravý životní styl. Takové místo musí ocenit všichni, kteří chtějí své nevegan známé vzít na jídlo.

Tématická je zde pouze stěna veganských osobností a nevnucující se informační letáčky.


Huráhurá, konečně tady něco takového je.

Prostě jen restaurace, respektive spíše bistro s rostlinnou nabídkou, kde je vám fajn. Forky´s nabízí čistý prostor a jednoduchý design. Cítíte se tam příjemně a nemáte pocit, že tam nepatříte, protože nezapadáte do čáry máry komunity. O tom, že je každý vítaný, vás přesvědčí usměvavá a ochotná obsluha. (No dobře, tady už objektivní nejsem.)

Kromě stálé nabídky je možné zajít si na obědové menu. Každý den je k mání bezlepková polévka a  dvě hlavní jídla, přičemž minimálně jedno je většinou bez lepku.

V bistru před vámi navíc nic neskrývají, díky otevřené kuchyni vidíte až do trouby.


Součástí je salátový bar, kde si můžete vybrat z několika druhů a kombinovat je. Misku si plníte sami.


Z Forky´s je možné odnést i něco do spíže či do mražáku. Zakoupíte tady různé raw a vegan produkty a především výrobky firmy Veganz. Ta nabízí propracované alternativy masa, které jsou v ČR stále poměrně vzácné.

Takže jestli vám můžu něco doporučit, udělejte si velký hlad! Pokud na mě nedáte, můžete si dát aspoň skvělou filtrovanou kávu a vybrat si dezert z denní nabídky nebo některé ze smoothies.


Ve Forky´s taky najdete chutné 100% veganské víno, které pokud vím, není jen tak někde k sehnání.


Žádné komentáře:

Okomentovat